Hogyan kerülhetek be a stock zene piacra mint szerző?

  • Praczki Marton

Ha már van tapasztalatod a zeneszerzéssel, és úgy gondolod, hogy meg is tudnál élni belőle, akkor itt az ideje, hogy szerencsét próbálj!

Az első feladatod az lesz, hogy keress fel egy zenetárral foglalkozó céget. Ha Magyarországon tervezed elkezdeni a zenéid értékesítését, akkor nekünk is bármikor írhatsz, és rajtunk keresztül akár külföldre is eljuthatnak a műveid!

A második lépés pedig, hogy megírd a bemutatkozó leveled. Itt pontokban összefoglaltuk Neked, hogy milyen adatoknak kell benne szerepelnie, hogy komoly szerzőként gondoljon rád, aki olvassa:

Egy kis bemutatkozás

Gondolj erre a levélre úgy, mint egy interjúra. A zenetár tulajdonosa szeretné tudni, hogy kivel fog együtt dolgozni, nem csak azt, hogy milyen terméket fog forgalmazni. Írj egy kicsit arról, hogy mióta foglalkozol zenével, és miért döntöttél úgy, hogy pont aláfestő zenét szeretnél írni? Fontos, hogy legyen benne egy jól átlátható, tömör szakmai önéletrajz, és ha volt már alkalmazott zeneszerzői tapasztalatod (reklám, film, játék, stb.), akkor ezt jól emeld ki!

Melyik műfaj az erősséged?

Lehet, hogy már minden műfajt ki tudsz rázni a kisujjadból, de melyik az a műfaj, amiben igazán jeleskedsz? Olyan szerző, aki minden zenei műfajban ugyanolyan magas minőséget tud írni, nincs. Felesleges olyan művekkel reklámozni magad, amit csak nagyjából ismersz. Egy zenetárban sok műfajra van szűkség, de nem akar senki egy jó blues gitárostól amatőr dubstep-pet rendelni, vagy sikeres EDM-ket író DJ-től (vagy legyen a neve producer), egy a-moll-on ácsorgó, lassú szóló zongoradarabot!

Pár csatolt zenemű

A zenetár vezetése, nyilván bele szeretne hallgatni a műveidbe, így nem árt már a bemutatkozó levélben pár jól kiválasztott műveddel felhívni magadra a figyelmet. Ennek a legjobb formája, ha egy ingyenes stream felületre töltöd fel (pl. Soundcloud), így bármikor meghallgatható, és a meghallgatás sorrendjét is meg tudod határozni. Nagyon fontos, hogy ne akarj mindent egyszerre megmutatni. Senki nem fog 15 művet végighallgatni. Egy 5 jól kiválasztott szerzemény, ami bemutatja a legkedvesebb műfajod vagy műfajaid többet ér, mint 15 közepesen megvalósított szerzemény. A zenetár egy ún. „one man show” általában, így nem árt, ha a felvételed jól is szól, mert kezdő szerzőnek nemigen van lehetősége nagy felvételi büdzsét kialkudni.

Kész szerzemények sokasága 

Ha van már egy, vagy több elkészült felvételed, vagy kész albumod, és ezeket a zenetáron keresztül szeretnéd megjelentetni, akkor ezt feltétlen említsed meg a leveledben! Mindenki jobban szereti, ha kész művekről dönthet.

A levél elment, most már csak várunk. De mire számíthatunk?

Kezdjük a lehetséges rossz hírrel. Lehet, hogy nemleges választ kapsz. Ez lehet amiatt, mert a zenetár A&R emberének éppen nincs elég ideje, vagy a kiadónak már előre megvan az ezévi terve, vagy egyszerűen izlésbeli különbség van köztetek. Nagyon fontos, hogy ez ne törjön le! A világ nagy, sok kiadó van. Ne vegye el a kedved a kezdeti visszautasítás, és tanulj a hibákból. Ha kiderül, hogy nem szól jól a mix, vagy nem jó a mű, amit írtál, akkor vissza a géphez, és „gyúrd ki magad”! A befektetett munka mindig megtérül, de sajnos nem lehet mindenki született Mozart.

Azért legyünk egy kicsit optimistábbak és feltételezzük, hogy jó hírt kapsz vissza, és tetszenek a zenéid. Most mi lesz? Először is, kötnöd kell egy zeneműkiadó szerződést a zenetárat kezelő céggel, és meg kell állapodni a bevétel elosztásáról, ami általában 50-50% a zenetár és a szerző(k) között. Ha bizonytalan vagy a felkínált feltételekben, kérj jogi segítséget, és tájékozódj az interneten. Ha bármit aláírsz, legyél tisztában az összes feltétellel, és értsd meg az összes jogi kifejezést. Unalmas, de hidd el megéri.

Ha mindenben megállapodtatok, akkor pedig már csak várni kell, hogy valahol felhasználják zenéidet, illetve amennyiben akadnak ismerőseid a filmszakmában, akkor jelezni feléjük, hogy műveid hol érhetőek el. Ki tudja, lehet pont ők lesznek az első vásárlóid!

Remélem ez a rövid cikk segített abban, hogy elindíts a könyvtárzenés karrieredet, és ha van olyan anyagod amivel belevágnál a profi zeneszerzői karrierbe, akkor küld el nekünk ezen a >linken<.

Reméljük lesz alkalmunk együtt dolgozni veletek!

Hogyan kell?