Hogyan keressünk zenét a videónk alá?
Aki valaha is csinált már maga videót, tudhatja, mennyit számít egy jó zene alatta. Legyen szó reklámfilmről, mozifilmről vagy youtube videóról, mindegyiknél elengedhetetlen a jó minőségű zene!
Alább 5 pontban fogalaltuk össze, hogy mit érdemes átgondolni, mielőtt zenét választunk a projektünk alá. Ha ezekre a kérdésekre mind tisztáztuk a választ, akkor már túl nagyot nem tévedhetünk!
- Mi lesz zene funkciója (Kiegészítsen vagy kitöltsön? Háttér vagy főszerep?)
- Fontos tisztázni, hogy a zene filmben milyen szerepet kap. Általában, amikor valaki beszél (narrátor, szereplő), akkor ő kapja a „főszerepet” , így a zene csak diszkrétebb, háttérbe simuló felvétel lehet, leginkább ének nélkül.
- Ha csak aláfesteni szeretnénk az eseményeket videónkban, akkor kerüljük az olyan felvételeket melyekben sok az éles váltás, sűrű a hangszerelés, vagy figyelmet vonzó hangszeres szólók vannak.
- Legvégül állítsuk be optimálisra a hangerőt, így is elkerülhetjük, hogy a zene elterelje a figyelmet a fő mondandóról.
- Ha olyan filmet akarunk készíteni, amikben nem lesz narrátor vagy párbeszéd, akkor érdemes olyan felvételt keresni, amelyben van egy figyelemfelkeltő, emlékezetes dallam, vagy egy magával ragadó énekes. Itt gondolhatunk úgy a zenére mint a magyarázó szövegre, ami hozzásegít, hogy a képeket könnyebben értelmezzük.
- Milyen érzelmi világa van a videónak?
- Extrém sportok alá mindig pörgős, dögös dolgok kellenek, míg egy nyári tóparti üdüléshez, pont jó lesz a tingli-tangli ukulele is. A zene tempója megadja a vágás tempóját is, így könnyebben áll össze egy közös alkotássá a filmünk. Ügyeljünk, hogy a zene „üzenete” ne legyen kontrasztba a videónkéval, vagy ha ez a cél, akkor az egyértelmű legyen.
- Hol és mikor játszódik a videó?
- Mindig gondoljuk át, hogy projektünk hol helyezkedik el térben és időben. Minden korszaknak megvan a maga zenei világa (pl: 70-es évek lehet disco), a helyszíneknek is lehet tipikus zenéje (pl. alpesi jódli). Ha véletlenül ezt elrontjuk, lehet, hogy nézőink sem fogják tudni megmondani miért nem hangzott autentikusnak amit láttak, de érezni fogják, hogy valami nem ilett oda.
- Ki a célközönség?
- Fontoljuk meg, hogy kinek készül a videó. Műfaj választásunkat erősen befolyásolhatja, hogy milyen idős a nézőközönségünk vagy mi az érdeklődési köre. Ha a videó mondanivalója ezt megengedi, érdemes olyan zenét keresni, amit a nézőink egyébként is szívesen hallgatnak. Nem érdemes fiataloknak szánt videót tele rakni retró zenékkel, ahogy egy idősebb generációnak szánt filmben sem feltétlenül jó a legújabb EDM vagy hip-hop. Keress fel minket ha nem tudsz dönteni, és mi bármikor segítünk megtalálni a megfelelő zenét!
- Hogyan fogom megszerezni a jogait ennek a zenének?
- Ez az egyik legfontosabb kérdés a zenei aláfestés kiválasztásánál. Előző cikkünkben olvashatsz többet a különböző zeneforrásokról. Mindig legyen írásban rögzített megállapodásod arról, hogy használhatod a kiválasztott egy zenét, hiszen csak így mehetsz biztosra, hogy videód adásban/online fog maradni és nem követsz el jogsértés!
Bónusz pont: Beszélgessünk a minőségről
Ha ez lesz az első videó amit elkészítünk, természetesen megoldások mint a Youtube creative commons vagy hasonló tömeg zene websiteok jó megoldást jelenthetnek, csak hogy megpróbáljuk elsajátítani a zeneszinkronizálás trükkjeit. Egy idő után viszont, ha már komolyabb munkába akarunk fogni, nem érdemes a véletlenre bízni. Videókészítésnél nagyon sok anyagot lehet találni online arról, hogy hol lehet a legjobb kamerát beszerezni, vagy hogy mitől lesz jó a világítás, de a zene felhasználásáról sajnos ez nem mondható el, ezért is gondoltuk, hogy fontos lenne ezt kiemelni.
Amikor élő hangszerekkel előadott (tehát nem elektronikus) zeneszámokat keresünk, rögtön észre lehet venni valami erős különbséget az ingyenes, vagy túl alacsony áron kínált zenék és a profi felvételek között. Ez olyan műfajokban különösen igaz, mint az Indie, Rock vagy a filmzene. Ennek oka az, hogy a igényesebb stock zenéket stúdiókban élő emberek játszák fel, míg az alacsonyabb mínőségűek esetében általában tucat, számítógéppel vezérelt hangmintákat használnak, azaz előre felvett részleteket játszanak vissza újra és újra. Ettől független még így is lehet nagyon jó zenét szerezni, de sajnos a royalty free zeneszámoknál, a felhasznált sample hangok minősége sem a legjobb.
Ami az elektronikus zenét illeti, ott pedig nagyon fontos, hogy a producer mennyire ismeri a keverés trükkjeit, hiszen ezen fog múlni, hogy mennyire „üt” maga a végeredmény.
Amikor zenét keresünk, ne sajnáljuk az időt arra, hogy elővegyünk egy fejhallgatót, és külön meghallgassuk a felvételeket, és ne csak a laptop hangszóróján keresztül füleljünk, mert így hamar kiderül, hogy az általunk választott mű tényleg minőségi-e vagy sem. Lehet, hogy mi csak a halk laptop hangszórót hallgatjuk, de az összes nézőnk ezt teszi? Biztosan nem. Egy rossz minőségű zene, tönkreteheti a sok munkával összerakott filmünket.
Mi itt a Twelvetonesnál feladatunknak érezzük, hogy felhívjuk a figyelmet a zene fontosságára, és főképp arra, hogy figyelnünk kell a zene mínőségre. Lehet hogy pár forinttal többe fog kerülni egy profi zenetár hangfelvétele, de ez egy olyan apró befektetés, ami garantáltan megtérül akkor, amikor valaki megnézni a művünket, és az alkotót is profinak fogja tartani.
Amennyiben szeretnél többet megtudni arról, hogy hogyan találhatod meg a legjobb zenéket a videódhoz, írj nekünk bátran, és nagyon szívesen segítünk! Sőt céges prezentációkat is vállalunk reklámügynökségek, és filmprodukciós cégek részére!